Solas Yönetmeliği 11-2/10 İtfaiyecilerin İletişimi

Solas Yönetmeliği 11-2/10 İtfaiyecilerin İletişimi

İtfaiyeciler İçin IMO Yönetmeliği Nedir?

Bu Yönetmelik Kimi Etkiler?
II-2/10.10.4 yönetmeliği 1 Temmuz 2014 yılından sonra inşa edilen bütün SOLAS onaylı yeni gemiler için kabul edilebilinir. Mevcut gemiler 1 Temmuz 2018 yılından sonra olmamak kaydıyla bu yönetmeliğe uymalıdırlar

Neden Böyle Bir Düzenlemeye Gerek Duyuldu?

Bu düzenleme, havuzda bulunan “EK-River” isimli İsveç tankerinin motor odasının yanması olayından hemen sonra önerildi. Burdan yola çıkılarak dalgıç acil durum alarm dumanı ,PASS alarmı ve yerel ışıklandırma gibi ek malzeme içeren itfaiyeciler için telsiz -iletişim araçları güncellendi.

Düzenleme Neyden Bahsediyor?

SOLAS II -2/10 Düzenlemesi için seçilen MSC 91 yönetmeliğine yeni eklenen paragraftaki 10.4 maddesi itfaiyecilerin gemide iletişimlerine devam edebilmeleri için en az iki adet iki yollu telsiz cihazı bulundurmaları gerektiğini açıklıyor.Bu telsiz aletleri patlama karşıtı türde yada güvenlik önlemli grupta olmalıdırlar.

Ne Tür Gemiler Bu Düzenlemeye Uymalıdırlar?

Bu düzenleme sadece belli bir tür gemi sınıfını kapsamaz.İtfaiye takımının bulunduğu bütün gemiler bu yönetmeliğe uymak zorundadırlar.

IS Terimi Ne Anlama Gelir?

IS terimi tehlikeli(patlayıcı) bölgelerde kullanılması için tasarlanan ürünleri tanımlamak için kullanılır.Bu bölgeler çoğunlukla patlamaya yada yangına neden olmaya yetecek miktarda yanıcı sıvı ,duman,gaz yada yanıcı tozlar bulundurulan bölgelerdir.

IS Özellikli Telsizleri Normal Telsizlerden Ayıran Farklılık Nedir?

Normal kullanımda elektrik aletleri çok ince kıvılcımlar ve sıcaklık yaratabilir.Bunların her ikisi de yanıcı bir atmosferde ateş almanın kaynağı olabilirler.IS telsizler kesinlikle patlayıcı bir atmosferin ateş almasına neden olacak yeterli bir sıcaklık yada kıvılcım yaratmayacaktır.

IS Özellikli Telsizi Nasıl Anlarız?

Bir IS ürünü olarak nitelendirilebilmek için IS ürünleri özel standardlar içeren yetkili bağımsız laboratuarlar tarafından test edilirler.Örneğin, Avrupa’da uygulanabilir standard olarak ATEX adlandırılır.Tedarikçiniz size telsizin model kodunu ve markasını gösteren bir onay sertifikası sağlamalıdır.

Hangi IS Standardının Gemim İçin Uygun Olduğunu Nasıl Anlarım?

Şartname geminizin bayrağına bağlıdır.Örneğin, Avrupa firmaları ve Avrupa bayraklı gemiler için ATEX sertifikalı malzeme kullanmak zorunludur.

ATEX Nedir?

ATEX patlayıcı ortamda kullanılan elektrikli aletlerle ilgili bir kurumdur.ATEX üç gaz grubunu içeren tehlikeli bölgeyi kategorize eder:IIA ,IIB ve IIC (II Roma rakamlarıdır) IIC grubu en ciddi olanıdır, bu gruptaki gazlar kolayca alev almaya neden olabilirler.
Yanıcı materyaller ayrıca sıcaklık sınıfı olarak adlandırılan ateş alma ısılarına göre kategorize edilirler.ENTEL Telsizler T4 ve 135 C’lik sıcaklık sınıfındadırlar, bir ENTEL telsizin sıcaklığı elektronik bir arıza durumunda asla 135 C’ nin ötesine geçmeyecektir.

ENTEL Telsizlerin Uygunluk Gösterdiği IS Standardı Nedir?

ENTEL’in IS telsizleri üç standarda uygunluk gösterir:
• ATEX Onaylı IIC
• ATEX Onaylı IIA
• IECEX Onayı

Sipariş Etme Durumunda Hangi Bilgiye İhtiyaç Duyarım?

Kontrol etmeniz gereken 2 anahtar nokta var:
• IS standardı gereklidir (ATEX yada IECEx)
• Frekans bandı (VHF yada UHF)
Telsiz Sipariş Ederken Hani Frekans Bandında Olması Gerektiğine Nasıl Karar Veririm?
Bu durum gemi mürettebatının gemideki iletişim için kullanmış oldukları frekans bandına bağlıdır.VHF ve UHF her iki frekans bandı da ENTEL’de yaygın olarak kullanılmaktadır ve ENTEL yeterince tatmin edici frekans modellerine sahiptir.

İhtiyaç Duyduğum Başka Bir Şey Var Mı?

İtfaiyeciler alışılmış tarzda telsiz kullanımlarını zorlaştıran yüz maskeleri ve nefes alma aletleri kullanırlar.Böylece biz onlara özelleştirilmiş kemikten ses ileten aksesuarlar kullanmalarını öneririz.ENTEL küresel olarak itfaiye ekipleri için büyük bir tedarikçidir.Size aşağıdaki seçenekleri sunabiliriz:
• Kafa mikrofonu ve kulaklık
• Yaka mikrofonu ve kulaklık
Daha fazla bilgi için ,lütfen broşürümüzü inceleyiniz Kemik İletken Ses Aksesuarları

ENTEL Ürünlerinin Yararları Nelerdir?

ENTEL Ürünlerinin Diğer Marka Ürünlerinden Farkı Nedir?

ENTEL , 1 saat boyunca 5 metre derinlikte tamamen suya batmış olmasına dayanan ,IP68 olarak gruplandırılan tamamen su geçirmez telsizleri tedarik eden tek üreticidir.Bu durum herhangi bir operasyon sahasında karşılaşılabilinecek olası tehlikelere karşı koruma sağlar.
MILSTD 810C/D/E/F grubunu aşan zor durumlara dayanıklı performans için , HT 2.0 serisi en zor çevrelerde serbest kullanımı sıkıntıya sokan uzun yıllarca süren şoka, titreşime, toza ve neme karşı koymak için tasarlanmıştır.
Ek olarak, ENTEL yangın ve kurtarma uygulamalarına uygun olacak geniş miktarda profosyonel ses aksesuarlarını size sunar.

ENTEL Ne Kadar Zamandır Telsiz Üretiyor?

ENTEL 1995 yılında kuruldu. İngiltere, Güney Kore ve Filipinler’de ofisleri mevcut.Ayrıca dünya genelinde 100 ülkenin üzerinde geniş bir ticaret ağına sahiptir.ENTEL’in ürünleri oldukça başarılıdır ,yangın ve kurtarma, petrokimya ve nakliye gibi birçok sayısız sektörü içerir ayrıca dünya genelinde büyük ve güvenilir kurumların tedarikçisidir. ENTEL sağlam ve güvenilir bir telsize ihtiyaç duyan müşterilerinin ihtiyaçlarını anlar.Büyük miktardaki güvenlik
önlemli taşınabilir VHF ve UHF deniz bandı telsizleriyle,ENTEL itfaiyeciler için yeni SOLAS yönetmeliğine uygun olarak size en rekabetçi ve en uygun olanı seçme konusunda yardım edebilir.

Özel Bir Teklifiniz Var mıdır?

İtfaiye ekibinizi ENTEL ürünleriyle donatmaya karar verirseniz, bu yönetmeliğin son tarihine kadar fiyatları sizin için dondurabiliriz.Bu sizin sabit fiyat üzerinde uzun süre boyunca kar sağlayabileceğiniz anlamına gelir.

ENTEL Şirketimin bulunduğu ülkede bulunmuyor.Teslim Edilecek Ürünleri Almak Pahalı Olur mu?

ENTEL Telsizleri Diğer Üreticilerin Kulaklığıyla Kullanabilir miyim?
Bu ürünler tehlikeli ve patlayıcı çevrelerde kullanılıyorlar , bu nedenle telsiz ve aksesuarlar IS Standardlarına uygun olmak zorundadır. ENTEL’in ATEX/IECEx onay sertifikaları hem telsizleri hem de aksesuarları kapsar. Bu size bağımsız ve yetkili laboratuarlar tarafından sertifikalandırılmış IS çözümlü bütün iletişim aracınız huzurlu bir şekilde
kullanım sunacaktır.

Kemik İletken Kulaklıklarımız Nasıl Çalışır?

Kulaklık seti gürültülü bir ortamda temiz ses alımını sağlayan kemikten titreşimli yüksek performanslı bir mikrofondur.
Mesajınızın iletimi için , kemikten iletimli mikrofon kafanızın üstüne yada yakanıza yerleştirilir ve kulaklık da kulaklarınızın birinin üstüne takılır.
Sağlam bir kablo mikrofondan çıkar ve kaliteli bir bağlantı yoluyla su geçirmez bas konuş düğmesine ulaşır.Bas konuş düğmesinin kullanımı oldukça basittir ve eldivenle yada kıyafetinizin altında rahatça kullanabiliriz.

İtfaiye Ekibimin Nefes Alma Aparatları Var.Sizin Kemik İletken Yönteminizin Bununla Entegre Edilmesine
Gerek Var mı?
Hayır, bizim kemik-iletken yöntemimiz yüz maskesinden ve nefes alma aparatından bağımsız çalışabilir.Sizin mürettebatınızın, ihtiyaçlarını en iyi karşılayabilecek kafa mikrofonuna(kaskın içine uyan) yada yaka mikrofonuna karar vermesi gerekir.

Nefes alma aparatı ile iletişim sistemine bağlı uygulama gerekirse , ENTEL ATEX sertifikalı olarak lider iki nefes alma aparatına sahiptir.

Telsizlerle birlikte verilen standard aksesuarlar nelerdir?

Telsizde aşağıdakiler mevcuttur:
• Batarya
• Anten
• Şarj aleti
• Bel klipsi

Telsizlerinizin Ekranlı ve Ekransız Çeşitleri Mevcut.Hangisini Kullanmalıyım?

Her ikisi de SOLAS şartlarına uygundur.Ekranlı yada ekransız olanı seçme sizin mürettebatınızın tercihine bağlıdır.Ekranlı olan türler size batarya şarj süresini, gücünü,etkin seçenekleri ekranda gösterir.Aynı zamanda kanal numaralarının parlak bir ekranda gösterilmesi sayesinde size karanlık ortamda kolay kullanım olanağı sağlar.