Motorola eski distribütörü ve rakibi Çinli Telsiz Sistemleri Üreticisi Hytera’yı fikri mülkiyetlerini çalmakla suçladı.

Kamu çalışanlarının Kaliforniya orman yangınlarıyla baş etmelerine yardımcı olmak için kritik olan telsiz teknolojisi, kurumsal casusluk yapmakla suçlanan Çinli bir firmaya karşı bir Amerikan ikonik markasının açtığı davanın merkezinde yer alıyor.

Motorola Solutions Inc., Şikago’daki federal bir jüriden Çinli rakip Hytera Communications Corp.’a, kamu görevlileri, inşaat ekipleri tarafından kullanılan iki yönlü telsizlerle ilgili bilgi çalındığını iddia ettikleri için yüz milyonlarca dolar tazminat ödemesini emretti. , okul yetkilileri ve diğerleri.

Dava, Çinli bir şirketi fikir çalmakla veya Çin’in komünist liderleri adına hareket etmekle suçlayan bir Amerikan şirketinin son örneğidir. Huawei Technologies Co., T-Mobile US Inc.’den telefon testi bilgilerini çaldığı için suçlanıyor.

Fikri mülkiyet hırsızlığıyla ilgili şikayetler Başkan Donald Trump’ın Çin ile olan ticaret savaşında kilit bir konu olmuştur. Kongre, Savunma Bakanlığı’nın Huawei ve Hytera da dahil olmak üzere Çinli şirketlerin bileşenlerini kullanmasına sınır koydu.

Şikago merkezli Motorola Solutions, eski distribütörü Hytera’nın, teknoloji çalma ve dijital radyo pazarında rekabet etme planının bir parçası olarak işçileri işe aldığını iddia ediyor. Sistemler Kaliforniya’daki yangın söndürme yangınları veya radyo kulelerinin düzgün çalışmadığı diğer felaketler gibi zorlu durumlarda bile iki yönlü iletişim sağlar.

Motorola Çözümler Genel Danışmanı Mark Hacker, “Hytera’nın yasa dışı eylemlerinin haksız bir oyun alanı yarattığına ve endüstrinin yenilik yapma yeteneğini tehdit ettiğine , sonuçta müşterilere zarar verdiğine inanıyoruz” dedi.

Hytera da Motorola Solutions’ı rekabet gücünü bozmak için üstün pazar gücünü kötüye kullanmakla suçladı ve büyük şirkete karşı bekleyen bir antitröst davası açtı.

Şirket, “Hytera sadece yeniliğe dayalı adil bir rekabet arayışındayken, Motorola Solutions yalnızca radyo bayilerini zorlamaya çalışıyor, radyo bayilerini rakiplerin ürünlerini düşürmeye, bayilerimize ve müşterilerimize bariz yanlış bilgi vermeye e-posta göndermeye kadar her şeyi yapıyor” dedi.

Anlaşmazlık, itfaiyeciler ve polis tarafından kullanılanlar değil, piyasada bulunan diğer telsizler üzerindedir.

1993 yılında kurulan Hytera, 2001 yılında kadar kendi analog telsizlerini satmaya başlamadan önce Motorola ürünlerinin distribütörüdür. Motorola Solutions’a göre analog ürünler, dijital teknolojiye geçiş yapmak zorunda kalan işletmeler tarafından kullanılan telsiz sistemleri ile ilgili ABD Federal İletişim Komisyonu yönetmeliği ile “yok olma ile karşı karşıya kaldı”.

Dijital Telsiz
Motorola Solutions, 2006 yılında eller serbest iletişim, konum işlevselliği, yalnız çalışan işçi için acil durum alarmları ve bir telefon kullanıcısını bir grup telsiz kullanıcısına bağlayabilme gibi özellikleriyle dijital telsiz çözümlerini 2006 yılında tanıttı.

2008 yılında Hytera, şirketin Malezya tesisinde çalışan üç Motorola Solutions mühendisini işe aldı. Hytera, bu üç erkek çalışanın dava açıldıktan sonra binlerce sayfa dahili Motorola Solutions belgesi indirdiğini bilmediğini iddia ediyor. Adamlar geçen yıl Hytera’dan ayrıldılar.

Hytera, Motorola Solutions’un çalındığı söylenen sırların kamuya açık olduğunu ve Dijital Mobil Radyo standardının sadece bir parçası olduğunu söyledi. Hytera, belirli kaynak kodu satırlarının kopyalandığını kabul etti, ancak çok az olduğunu ve bir ihlale neden olmadığını söyledi.

Üç hafta
Çinli şirket, Hytera’nın telsizlerinin ilk kez 2010 yılında yayınlanmasından bu yana, Motorola Solutions’un ticari sır iddialarına uymak için çok uzun süre beklediğini söyledi. Motorola Solutions, 2017’de ne olduğunu anladığında dava açtığını söyledi.

Bölge Hakimi Charles Norgle’dan önceki duruşmanın en az üç hafta sürmesi bekleniyor.

Çin hükümeti, Asya ülkesini teknolojide küresel bir lider haline getirme çabalarına odaklandı ve kilit endüstrilerde milyarlarca dolar yatırım yaptı. Son iki ABD idaresi, Çin şirketlerini bu hedeflere ulaşmak için Amerikan ve Avrupa fikirlerini çalmaya teşvik ettiğini söyledi.

Motorola Solutions ve Hytera arasındaki mücadele, ABD, Çin, Almanya ve Avustralya’daki yasal davalarla dünyayı kapsıyor. Motorola Solutions, mevcut modelleri etkilemese de, bazı Hytera telsizlerinin ithalatının sınırlı olmasını sağlayan bir dava kazandı.

Dava, Motorola Solutions Inc. / Hytera Communications Corp., 17-1973, ABD Illinois Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi (Chicago).

Bloomberg
06 KASIM 2019
    

Motorola Eski Distribütörü ve Rakibi Çinli Telsiz Sistemleri Üreticisi Hytera’yı Fikri Mülkiyetlerini Çalmakla Suçladı