GPS

GPS, Uydu tabanlı telsiz navigasyon sistemidir

Global Positioning System= Küresel Konum Belirleme Sistemi

GPS, Düzenli olarak kodlanmış bilgi yollayan bir uydu ağıdır ve uydularla aramızdaki mesafeyi ölçerek dünya üzerindeki kesin yerimizi tespit etmeyi mümkün kılar. GPS alıcısı size yeryüzünde nerede hangi konumda olduğunuzu söyleyebilir. Bu sistem, ABD savunma bölümüne ait, yörüngede sürekli olarak dönen 24 uydudan oluşur. Bu uydular çok düşük güçlü radyo sinyalleri yayarlar. Avrupa Birliği Amerikanın GPS Sistemine alternatif oluşturması amacıyla Galileo Uydu konumlandırma sistemini kurmaktadır.

Hemen her yerde 365 gün 24 saat çalışabilirler. Hava şartları kötü olduğunda (tipi, yoğun sis gibi) hatta okyanusun ortasında referans noktanız olmadığı zaman bile çalışabilirler.
Sadece yoğun ağaçların, yoğun binaların olduğu kapalı alanlarda ya da su altı gibi uydu sinyallerinin alınmasının güç olduğu yerlerde, sinyallerin dolayısıyla GPS cihazının performansı düşebilir. Bu cihazlar hedef noktanızı, bu noktaya göre konumunuzu, ne kadar uzaklıkta olduğunuzu ve oraya nasıl gidebileceğinizi gösterirler.

Kullanım Alanları : GPS’ in karada, havada ve denizde birçok kullanım alanı vardır. GPS ile bulunduğunuz yerleri işaretleme ve belirlediğiniz noktaya geri dönme imkanını elde edebilirsiniz. GPS, kapalı alanlar ve su altı gibi sinyallerin alınmasının güçleştiği yerler dışında dünya üzerinde her yerde çalışır. GPS sistemi temel olarak 1,575 MHz bandını kullanmaktadır. En popüler GPS chip üreticisi SIRF’dir, SIRF işlemcili GPS alıcıları her geçen gün daha hızlı ve kararlı çalışmakta, kompakt bilgisayarlardan cep telefonlarına kadar bir çok cihazın içine kolaylıkla konulabileck kadar az enerji sarf eden ve kompakt hale gelmektedir. Sayısal ve analog telsiz cihazlarına entegre GPS alıcıları ilave edilmekte ve telsiz şebekeleri üzerinden kişi veya araç takibi yapılabilmektedir. Detaylı bilgi için. www.nevadaport.com